Koupit si pití, když nás při sportu přepadne žízeň, skočit na nákup po cestě z běhání, bezpečně a pohodlně platit na výletě, na pláži nebo třeba v bazénu. Placení s Garmin Pay je snadné a doma můžete nechat mobil i peněženku. Přinášíme shrnutí jak na to, i důvody, proč tento způsob placení začít používat.
Možná si říkáte, proč platit hodinkami, když mám kartu, mobil, nebo pár drobných po kapsách. Každý, kdo někdy jen tak „bez ničeho“ vyběhl z auta na WC na německé dálnici, vystál si frontu s autobusem výletníků a na jejím konci objevil turniket na drobné nebo bezkontaktní platby, by jistě potvrdil, že mít tehdy na zápěstí „garminy“ s možností bezkontaktní platby, neváhal by… Přesně takovéto situace nás dennodenně přesvědčují, jak alternativní platební metody usnadňují život. Důvodů je ale mnohem víc.
Bezkontaktní platby nejsou novinka
Možná by nás to nenapadlo, ale Česká republika je téměř velmocí bezkontaktního placení. Natolik jsme si zvykli na placení „mávnutím ruky“, že nám to přijde jako naprostá samozřejmost a i leckde „na západě“ nás zaskočí, když obchodník požaduje vložit kartu do terminálu a zadávat PIN. Není divu – první bezkontaktní platba u nás proběhla už roku 2011 a roku 2017 jsme se umístili na druhé místo světového žebříčku co do počtu bezkontaktních plateb.
Tehdy to byly především bezkontaktní platební karty, samolepky a také smartphony s technologií NFC (Near Field Communication). Ve stejném roce byla také představena služba Garmin Pay. U českých bank se ale dočkala podpory až v roce 2018. Na začátku pouze pro majitele účtů u banky Moneta, ke které se postupně přidala většina českých bank, včetně Komerční banky, České spořitelny, mBank, Fio, Raifeissen bank, ČSOB nebo například Creditas. Platby tehdy „umělo“ pouze několik hodinek. Dnes je Garmin Pay součástí asi čtyřiceti modelů hodinek Garmin z řady Vívoactive, Forerunner, Venu a Fénix i speciálních modelových řad jako Legacy, Marq nebo Enduro.
Nastavení Garmin Pay krok za krokem
Pokud chcete Garmin Pay platby využít, měla by vaše první cesta vést do aplikace Garmin Connect. Ujistěte se, že máte zapnutý Bluetooth a spárované hodinky jsou poblíž. V aplikaci najděte nastavení virtuální „peněženky“ a do ní zadejte identifikační údaje vaší platební karty. Pokud používáte např. Google Pay, údaje o kartě je možné načíst také z něj po zadání CVC kódu karty. Pak už stačí jen vymyslet a zadat bezpečnostní kód, který bude čas od času potřeba před placením v hodinkách „vyťukat“ pomocí ovládacích stranových tlačítek. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme nastavit jiný PIN, než používáte na platební kartě.
Komunikace s platebním terminálem pak probíhá prostřednictvím NFC čipu v hodinkách, který umí komunikovat se všemi bezkontaktními terminály. Platbu na hodinkách je před placením potřeba vyvolat – na rozdíl od platební karty hodinky neposkytují platební signál nepřetržitě.
Výhodou placení je, že není třeba mít u sebe mobil ani kartu – služba je tedy ideální nejen z hlediska pohodlí a rychlosti, ale také praktičnosti, když si vzpomenete na nákup třeba při návratu z běhání. Garmin Pay umožňuje také bezkontaktní výběry z některých novějších bankomatů. V tomto případě funguje stejně jako vaše karta a pro vstup do nabídky bude třeba zadat na bankomatu PIN karty.
Placení chytrými hodinkami s Garmin Pay
Samotné placení už je hračka: Obvykle se placení aktivuje z rychlého menu, které se zobrazí při delším stištění zapínacího tlačítka (u tlačítkových hodinek), je ale možné pro aktivaci placení nastavit samostatnou zkratku nebo gesto. Po aktivaci se na displeji hodinek objeví číselník, na kterém je potřeba zadat bezpečnostní PIN. Po jeho zadání se zobrazí obrázek platební karty a grafický časovač, který odměřuje 1 minutu, po kterou hodinky vysílají platební NFC signál. Pokud platbu do té doby nestihnete, stačí platbu aktivovat znovu. Pak už stačí jen hodinky přiblížit k terminálu. Na displeji je objeví signál, že platba proběhla úspěšně.
Jediným průtahem při placení je nutnost zadávání bezpečnostního kódu, které u bezdotykových hodinek může být trošku krkolomné. Jednoduššímu zadávání dokáže pomoci správně zvolený PIN kód. Pokud jsou jednotlivá čísla PIN kódu blíže k sobě na číselníku nebo pokud jdou čísla jen vzestupně či jen sestupně, je zadávání snadnější. Zabezpečení PIN kódem nejde nijak zrušit a z hlediska bezpečí vašich peněz je to jen dobře. Na druhou stranu, kód po zadání odemkne peněženku na 24 hodin nebo do okamžiku, kdy hodinky sundáte z ruky. Pokud tedy kód zadáte poprvé ráno a hodinky nesundáte, budete celý zbytek dne platit rychleji – postačí jen otevřít „peněženku“ a zvolit kartu.
Placení s Garmin Pay: bezpečnější než s kartou
Kromě zmíněného kódu jsou transakce prostřednictvím Garmin Pay chráněny ještě na dalších úrovních: Každá platba je chráněna číslem karty a kódem transakce, specifickým pro vaše hodinky. Číslo vaší platební karty se tak při placení nepředává prodejci a není uloženo ani v hodinkách, ani na serverech společnosti Garmin. V případě kybernetického útoku tak číslo vaší fyzické (plastové) karty nikdo nemůže získat.
Bezpečnostním prvkem je i samotný fakt, že hodinky nosíte na ruce a v průběhu dne nikde neodkládáte. Na rozdíl od tašky, peněženky nebo i mobilu vám je tak stěží může někdo odcizit. To oceníte především při cestování. Protože jsou zařízení Garmin vodotěsná, můžete s nimi klidně vyrazit na pláž bez telefonu a obnosu peněz, zaplavat si a pak si rovnou jít koupit drink. V takových případech je vhodné se před nákupem ujistit, zda je na místě možné platit bezkontaktně.
Podporované banky a kompatibilita
Služby placení hodinkami jsou stále oblíbenější. Není divu, zápěstí je k terminálu vždy nejblíž, není nutné hledat peněženku rukami ověšenými nákupem, a v neposlední řadě – je to i velmi hygienický způsob placení. Neustále se tak rozšiřuje i počet „spřátelených“ finančních poskytovatelů. Garmin Pay podporují banky mBank, Moneta, Komerční banka, Creditas, Česká spořitelna, ČSOB, Fio Banka, Raiffeisen Bank, AirBank, Poštovní spořitelna a finančně-technologická služba Revolut.
V některých městech lze hodinkami Garmin platit i jízdné v hromadné dopravě nebo u automatů na MHD jízdenky – bez nutnosti použití hotovosti nebo jízdenkové karty. Podobně je možné platit i za parkování u parkovacích automatů s podporou bezkontaktních plateb (např. v Praze nebo Brně).
Vše důležité na zápěstí
Mít „peněženku“ neustále při ruce může nevídaně usnadnit život. Ať už jde o výjimečné situace, jako je ta z úvodu tohoto článku, nebo fakt, že s hodinkami je placení prostě ve všech ohledech pohodlnější a bezpečnější. Především muži ocení pocit konečně prázdné zadní kapsy kalhot, kde je peněženka navíc nejvíc „na ráně“ pro zloděje. Při placení s Garmin Pay nikde neposkytujete údaje o své kartě a hodinky vám jen tak někdo neukradne. To, že službu bezkontaktních plateb nabízejí nejen chytré hodinky, ale i ryze sportovní „garminy“, přináší další plus pro sportovce – především pokud patří k těm, kteří hodinky po celý den nesundají z ruky. Vedle notifikací nebo třeba navigace je to jeden z dalších důvodů, proč nenosit hodinky jen na sport, ale brát je jako (příjemnou) součást života.