Sledování zdraví na hodinkách

Na trhu je nepřeberné množství fitness hodinek, které ale začínaly, a ne mnohdy i končí, „jen“ jako chytré hodinky. Osobně mám dlouholeté zkušenosti se značkami Garmin, Suunto i Polar. Nově i Coros. Ale nejkomplexnější sledování různých parametrů zdraví má za mě jednoznačně Garmin. Ostatní jej dotahují, ale prozatím se vždy Garminu daří přinést v nové generaci hodinek něco nového.

Když odhlédneme od sledování aktivit jako takových, jaké jsou možnosti, které nám Garmin platforma nabízí, co můžeme sledovat anebo se aspoň podívat, pokud se začínáme cítit hůř? A jak nám mohou hodinky pomoci porozumět tělu a jeho potřebám regenerace a odpočinku?

Až se zpožděním několika let se uživatelé Garmin hodinek učí pracovat s informacemi, které Garmin o jejich aktivitách shromažďuje již nějakou dobu. Garmin se vždy hlásil k tom, že sport testery a fitness náramky Garmin mají pomoci lidem zlepšit svou životní a zdravotní úroveň a jsou více než jen záznamníkem aktivit.

Sledování zdraví na hodinkách

Co v článku najdeme?

  • Co vše Garminy umí měřit
  • Vysvětlení měřených hodnot.
  • Jak s údaji pracovat?

Co Garminy umí měřit?

Na začátek musím říct, že ne všechny hodinky umí měřit veškeré mnou popsané metriky. Většinu těchto funkcí lze nalézt ve widgetech v hodinkách. Widgety jsou takové ty meníčka, která se objeví při procházením menu hodinek z hlavní obrazovky hodin směrem nahoru nebo dolu.

Statistiky zdraví

Pod widgetem statistik zdraví najdeme hodnoty srdečního tepu, průměrného klidového srdečního tepu za posledních 7 dní. Dále pak u hodinek, které to podporují, měření okysličení krve (pulzní oxymetr). Měření stresu, body battery a frekvence dýchání.

Sledování zdraví na hodinkách

Všechny tyto veličiny jsou zajímavé až tehdy, víte-li něco o tom, jaké hodnoty cca máte dlouhodoběji. Okamžitá hodnota není, až na body battery, úplně směrodatná. Pokud nevíte, jaký míváte na hodinkách klidový tep dlouhodoběji, tak aktuální hodnota klidového tepu vám nic neřekne. Vše, včetně tepu, by mělo být vždy vztahováno k dlouhodobým hodnotám – pokud se z dlouhodobého pohledu snižuje vaše klidová srdeční frekvence, jste zdraví a vaše kondice se nejspíše zlepšuje. Pokud se ale naopak tato hodnota zvyšuje, něco se děje – buď moc trénujete a máte horší regeneraci, anebo může přicházet nemoc, nachlazení, lehčí zánět … anebo jste jen pili alkohol předchozí večer.

Sledování zdraví na hodinkách

Pro konkrétnější použití si ale pojďme rozdělit základní 3 skupiny uživatelů a to, co by měli (mohli) na hodinkách sledovat.

Sportuji pro zábavu a dobrý pocit

Pro člověka, co chce nosit chytré hodinky, být aktivní a udržovat svou fyzičku nějakým tím cvičením, joggingem do 30 min.párkrát týdně, by mělo být primární sledování srdeční frekvence v průběhu aktivity. Nicméně ti zvídavější mohou začít trochu pokukovat i po trendu klidové srdeční frekvence, která se sleduje v průběhu posledních 7 dnů a čím déle nosíte přes den hodinky na ruce, tím jsou hodnoty měření přesnější.

Sledování zdraví na hodinkách

Zvyšující se trend klidové srdeční frekvence může znamenat, že jste přetíženi anebo přichází nemoc/viróza. Vhodná je pro uživatele typu „zdravý životní styl“ sledovat i hladinu stresu (respektive body battery) a nastavit si každý den rutinu pro „dechové cvičení“ (relaxační cvičení), kterým vás hodinky Garmin provedou.

Jsem hobík-amatér, který má závodní ambice

A nemusí se jednat jen o závodní ambice v běhu. Závoďák může být v jakémkoliv sportu. Takoví uživatelé, jako jsou „závoďáci“ mají již jistý tréninkový stereotyp – svůj systém, ale občas se dostanou do fáze, kdy se zaseknou a pokud nemají trenéra, který by je z přešlapování na místě zase rozjel, jsou zde hodinky Garmin. S jejich pomocí dokážeme při jejich správném použití (počínaje správným nastavením vstupních dat o uživateli, jelikož bez správných vstupních dat nemůžeme čekat správné výstupy) posunout náš trénink o úroveň výše.

Co je dobré sledovat? Zde přichází na řadu již komplexnější povědomí o tom, co naše tělo říká, co máme vysledováno dlouhodoběji, a to v kombinaci s údaji z hodinek může jejich uživateli dát objektivní obrázek, jak na tom jsme. Trendy v klidové srdeční frekvenci nám mohou prozradit nejen nadcházející nemoc, ale i to, zda jsme přetrénováni, maximální tepy v tréninku pak tento poznatek jen potvrdí (nebo vyvrátí).

Body battery je údaj, který se měří hodinkami. Jedná se o interpretaci variability srdečního tepu (heart rate variability – HRV), který je založen na měření optickým senzorem ze zápěstí (a ano, funguje to) v kombinaci s algoritmy společnosti FirstBeat, kterou Garmin v roce 2020 koupil. FirstBeat je známý svým výzkumem na poli práce se srdeční frekvencí, variabilitou srdečního tepu, výpočty kolem těchto veličin a nepřeberným množstvím studií a testovacích dat. Jejich algoritmy se do loňska objevovaly pod lecencí nejen v přístrojích značky Garmin.

Sledování zdraví na hodinkách

Jak mohou „dravému“ sportovci tyto údaje pomoci? Máme 2 možnosti – moderní Garminy umí navrhovat tréninky na více polích (nejen běh, ale i cyklistika, plavání, posilování apod.) podle celkové tréninkové zátěže tak, abyste si dokázali v pravý čas odpočinout a nechat tělo zregenerovat a dočerpat energii (aby nevyschla studna).

Druhá možnost je pak kouknout každé ráno na hodinky, zkontrolovat aspoň letmo vaši frekvenci dechu, maximální a minimální tepovku po probuzení, případně hodinku před tréninkem kouknout na průběh tepu za celý den a hlavně – zkontrolovat body battery speciálně v případě, pokud nás čeká vysoko intenzivní trénink.

Sledování zdraví na hodinkách

Správným rozložením tréninkových jednotek a jejich dávkováním pomůžeme tělu nejlépe. Pokud již znáte své tělo, i tak je dobré sledovat popsané údaje jen pro konfirmaci toho, že vaše pocity a poznatky jsou objektivní.

Jsem vrcholový atlet

Poslední skupinou jsou atleti, sportovci, kteří trénují 6x týdně a někdy i vícefázově. Mají tréninky precizně rozepsané a naprosto přesně vědí, co jim tělo říká a nepotřebují sledovat hodinky, aby věděli, že „dnes radši vypustím“, protože cítím například mírné táhnutí svalu.

Sledování zdraví na hodinkách

Ale i tak tito velmi dobří sportovci mohou dodat trochu kvantifikujících dat jako vstup pro svého trenéra – například měřením stresu pomocí hrudního pásu. Rovněž je pro ně dobré kontrolovat hodnoty trendu klidové srdeční frekvence právě kvůli případné viróze nebo nemoci. Lidé, co tlačí své tělo do extrému jej sice trénují a tak je jejich organizmus postupně adaptován, ale i tak po každém těžším tréninku je jejich imunita oslabena a tak je zde jisté riziko nákazy.

Sledování zdraví na hodinkách

Shrnutí

Obecně platí, že bychom měli znát své tělo. Garmin je jedna ze společností, co vyrábí „wearable“ elektroniku a má dlouholetou praxi ve sledování fyziologických veličin sportovců, kterou navíc doplnila o akvizice technologických firem, které dodaly další výzkumy. To celé dává Garmin k dispozici ve svých posledních generacích hodinek, aby lidi naučil rozumět svému tělu, porozumět, co se děje, když trénuji moc … anebo málo. Porozumět, jak se chová tělo, když málo spím, když trénuji moc, když piji alkohol atd. To vše má jediný cíl – vést sportovce a aktivní uživatele Garminu k aktivnějšímu a zdravějšímu způsobu života, včetně zdravého sportu a hlavně – k minimalizaci zranění vznikajících z únavy.

Komentáře jsou uzavřené