Sporttester bez GPS? Jak funguje měření vzdálenosti a dá se to dnes ještě prodat?

Ano, i v dnešní době hypermoderních hodinek, které se každý rok předhání ve funkčnosti a výdrži při spuštěné aktivitě na jedno nabití, se objevují na trhu „stylovky“ bez GPS. Mají vůbec šanci na úspěch u sportovců a má cenu je kupovat? Jednoznačně ano.

Hodinky s nebo bez GPS? To je otázka, na kterou okamžitě nejeden z nás odpoví, že samozřejmě „s“. Ale je opravdu GPS tak nutná a potřebná?

Kdo je cílová skupina?

To může být popravdě kdokoliv. Doba, kdy se hodinky vybírají podle funkcí pomalu mizí. Proč? Protože do hry vstupuje v nepřeberném množství produktů také vzhled a stále ještě cena. Kompromisy moc lidé dělat nechtějí, ale stejně není důvod. Celkem zajímavou alternativou k nadupaným sporttesterům jsou totiž hodinky pro méně aktivní lidi, kteří chtějí ale sledovat to, jak se hýbou nebo kolik kilometrů urazí.

Vezmeme to popořadě.

Sporttester bez GPS

Pro začátky sportování totiž opravdu stačí sledovat tep a jak dlouho trvá aktivita. Jenže se sporttesterem bez vestavěné GPS lze sledovat víc: jak tempo, tak vzdálenost. A to celkem přesně. Garmin sporttestery bez vestavěné GPS (například Garmin Lily nebo Garmin Vívomove) mají dva režimy. Před spuštěním venkovní aktivity lze na hodinkách zvolit to, zda mají použít GPS z mobilního telefonu, anebo pracovat bez GPS.

Jak to tedy měří?

Pro Garmin zařízení je to jednoduché. V mobilním telefonu musíte mít:

  1. Běžící aplikaci Garmin Connect Mobile
  2. Aktivovaný příjem GPS
  3. Povolit aplikaci Garmin Connect Mobile sledování polohy pomocí GPS telefonu

Po spuštění profilu venkovní aktivity s nastavením pro použití s GPS mobilního telefonu se pustí aktivita a běží naprosto shodně tak, jak by běžela na hodinkách, které GPS mají.

Co přesnost?

Přesnost záleží na výrobci a modelu mobilního telefonu, protože hodinky používají právě GPS v mobilu. S iPhonem 8 nemají Garmin hodinky sebemenší problém a trasa odpovídá hodinkám s vestavěnou GPS. Jiné mobilní telefony mohou mít jiné výsledky. Dokonce některé mobily nemají signál GPS v místech s horším výhledem na oblohu a úplně signál ztratí. To je typické pro husté porosty, pokud běháte v lese.

Opakovaným testováním na 30 minutových aktivitách (chůze, běh) se hodinky se zapnutou GPS v mobilu i hodinky s GPS vypnutou lišily řádově spíše o desítky metrů. Výstupní data se mezi hodinkami moc neliší – rozdíl v tempu a trvání aktivity (o 1,5 až 2 minuty) na následujících obrazovkách je dán díky mým pokusům zastavit veškeré hodinky, které zrovna běžely.

Sporttester bez GPS
Zde je vidět údaje z aktivity s hodinkami Garmin Lily s aktivní GPS z mobilního telefonu. Aktivita měřila šest kilometrů přesně.

Sporttester bez GPS
U hodinek Vívomove Style byla aktivita zaznamenávána pouze pomocí interního akcelerometru a rozdíl od aktivity s GPS měřením činí jen 70 metrů, což je na šesti kilometrech celkové aktivity zanedbatelná hodnota.

Co tedy sledovat?

To je dobrá otázka. Pro uživatele s aktivním životním stylem, ale zároveň ne úplné sportovní nadšence, kteří by museli drtit tempo, stačí bohatě sledovat dobu trvání aktivity a srdeční frekvenci (tep). To jsou dvě věci, ze kterých se skládá výsledný tréninkový efekt a dokonce se na tomto dá postavit i základní tréninkový plán pro závodní běh na 5, 10, 21 a dokonce i na 42 kilometrů.

Má tedy GPS smysl? Ano, má, často ale nevyužíváme její možnosti. GPS není jen na sledování záznamu, ale primárně pro navigaci. A navigačních funkcí dnes využívá stále velmi málo sportovců. Takže ve zkratce – hodinek bez GPS bych se nebál. Není to nic méněcenného. Spíš bych zohlednil, zda se na hodinky dají připojit další senzory (cyklistický radar Garmin, wattmetr na kole, externí hrudní pás atd.). To je pro trénink důležitější.

Jak „to“ zprovoznit (v obrazech)

Každé hodinky mohou mít jiné ovládání, ale Garmin Vívomove Style je relativně jednoduchý.

Sporttester bez GPS
Poklepete dvakrát na displej a hodinky „vzbudíte“.
Sporttester bez GPS
Podržením prstu na displeji se dostanete do menu, a pak klepnutím na aktivity přejdete k volbě.
Sporttester bez GPS
Posouváním prstu vpravo a vlevo budete vybírat aktivitu a klepnutím potvrdíte výběr.
Sporttester bez GPS
Pokud je možnost použití GPS, zeptají se vás hodinky, zda použít GPS z mobilu nebo ne.
Sporttester bez GPS
Sporttester bez GPS
Pokud zvolíte použít GPS z mobilu, hodinky si řeknou samy o spuštění aplikace Garmin Connect Mobile – pokud již neběží. Musíte mít v mobilním telefonu povoleno používání GPS funkce pro aplikaci Garmin Connect Mobile – jinak se aktivita nenastartuje.

Průběh aktivity lze sledovat na displeji jako na jakýchkoliv jiných hodinkách. Posunem prstu vpravo a vlevo (v případě hodinek Vívomove) přecházíte mezi jednotlivými listy menu a měníte zobrazení údajů.

Shrnutí

Jak jsem zmínil několikrát: absence GPS není nevýhoda. Spíš možná výhoda, jelikož hodně začátečníků se snaží sledovat tempo, vzdálenost a snaží se rychle dorovnat svým tréninkově starším kolegům. A to díky absenci GPS může odpadnout a tito začátečníci naopak mohou zprvu trénovat správně a na vyšší model sporttesteru přejít až později – pokud je sport a běh, v tomto případě, „chytne“.

Práce s takovým sporttesterem se pak nikterak neliší například od práce s top modelem Garmin Fénix. Jediné, co je jiné, je styl ovládání, ale principiálně – nastartujete aktivitu, běžíte, stopnete, sesynchronizujete a v Garmin Connect Mobile pak uvidíte skoro totožný záznam.

Komentáře jsou uzavřené