Jak vybrat chytré hodinky na golf?

Mnoho chytrých hodinek nabízí golfové funkce. Jsou ale nabízené funkce levných hodinek stejné jako u dražších? Jaký je mezi jednotlivými modely z  pohledu golfisty rozdíl? Mezi přední světové výrobce golfových hodinek patří americký Garmin a tato značka má i nejširší nabídku chytrých golfových hodinek. Na jejím sortimentu ukážeme, v  čem se hodinky navzájem liší a které se pro koho hodí.

Pokud se podrobněji podíváte na nabídku chytrých GPS hodinek značky Garmin, které nabízejí golfové funkce, zjistíte, že cena jednotlivých modelů se pohybuje od 4 500 Kč u modelu Venu Sq, až do necelých 50 000 Kč u luxusních Marq Golfer. Při letmém prozkoumání ale všechny modely nabízí v  podstatě to samé – přístup k  databázi více než 42 000 golfových hřišť, měření vzdáleností na začátek/střed/konec greenu a vedení digitální skórekarty. V  čem je tedy rozdíl?

Hodinky můžeme pro zjednodušení rozdělit do čtyř kategorií:
lifestylové modely, golfové speciály, univerzální GPS hodinky a luxusní modely.
Každá z  kategorií má svá specifika a hodí se pro někoho jiného.

Pojďme se na ně blíže podívat:

Lifestylové modely

Do této kategorie patří obecně nejoblíbenější modely hodinek značky Garmin. Chytré hodinky, které správným poměrem kombinují chytré funkce, všestranné sportovní využití a elegantní vzhled. Najdete zde řady hodinek Garmin Venu Sq, Vivoactive či Venu. Každá z  řad nabízí několik barevných, materiálových či funkčních variant. Některé řady mají k  dispozici menší či větší průměry hodinek na výběr podle velikosti vašeho zápěstí. Pro všestranné využití hodinek se dá napsat, že tato kategorie nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Čistě z  pohledu golfu ale hodinky nabízejí spíše základní golfové funkce. Jedná se ale právě o ty funkce, které běžný hráč na hřišti potřebuje: vzdálenosti na green a k  překážkám, vedení skórekarty a záznam hry. Podobné funkce stačí většině hráčů, ale mohou být nedostatečné pro hráče, kteří se blíží single handicapu nebo pro golfisty, kteří často střídají hřiště. Vysvětlím… Ačkoliv všechny Garmin hodinky s  golfovými funkcemi nabízejí bezplatný přístup k databázi více než 42 000 golfových hřišť, zejména lifestylové modely nemají z  důvodu kapacity celou databázi hřišť předehranou v  paměti hodinek. Konkrétní hřiště je do hodinek před samotnou hrou potřeba dohrát. Dohrání hřiště je maličkost, kterou lze pomocí připojeného mobilního telefonu zvládnout obvykle za pár minut. Pokud si hřiště dohrajete v  klidu domova předem, máte vyhráno. Nesmíte ale na včasné dohrání zapomenout a na hřišti pak ve stresu vzpomínat, odkud že se to hřiště dohrává, nebo dokonce – nepřeji vám nic špatného – se dostat na hřiště, kde je slabý mobilní signál nebo omezené datové pokrytí. V  takové chvíli byste si raději připlatili za hodinky, které celou golfovou databázi hřišť již v  paměti obsahují.

Golfové speciály

Výše popsaným problémům se vyvarujete s  hodinkami ze skupiny „golfových speciálů“. Tyto modely jsou z  pohledu využití pro golf nejlépe vyvážené. Mají bez výjimky ve své paměti předehraná všechna dostupná hřiště a po zapnutí hry zachytí GPS signál, vypočítají vaší aktuální pozici a nabídnou nejbližší golfové hřiště a případně jeho možnou variantu, například 9/18 jamek nebo barvu odpaliště. Golfové speciály poznáte u značky Garmin podle názvu, všechny nesou označení „Approach S“ a název je doplněný číslovkou. Čím vyšší číslovka, tím dokonalejší model. Mezi atraktivní modely patří zejména lehký a kompaktní Approach S42 nebo vrcholný Approach S62.

Golfové „speciály, hodinky Garmin Approach S62, jsou příjemně lehké na nošení a při hře nijak nepřekážejí.


Golfové speciály nabízejí nejširší nabídku golfových funkcí. Zatímco obyčejný golfista si vystačí s  měřením vzdáleností ke greenu, jamce nebo překážkám. Náročnější hráči mohou posouvat na displeji aktuální pozici vlajky, sledovat přepočet vzdáleností podle sklonu ferveje nebo své hole doplnit čidly a nechat hodinky počítat statistiku odpalů nebo napovídat ideální hůl pomocí funkce Virtual Caddy.Jelikož speciální golfové hodinky umějí nabídnout i funkce, které jsou při golfových turnajích zakázané, je důležitou funkcí hodinek tzv. „Turnajový režim“, který pro případ soutěže zakázané funkce deaktivuje a zajistí nezávadnost hodinek pro případnou kontrolu.

Univerzální GPS hodinky

Kategorii univerzálních GPS hodinek mám asi nejraději. Patří sem zejména kultovní modely Garmin Fénix, ale i nové Epix nebo sportovně laděné Forerunner 955. Společnou vlastností těchto hodinek je nekompromisní kombinace chytrých, sportovních, outdoorových a zdravotních funkcí. I proto se hodinky této kategorie hodí pro hráče, kteří se kromě golfu věnují i dalším sportovním nebo outdoorovým aktivitám. Pro golfisty je důležité vědět, že univerzální GPS hodinky se vyrovnají z  pohledu nabídky golfových funkcí golfovým speciálům, oproti kterým ale bývají větší a robustnější. Nevýhodou pro někoho může být, že hodinky na zápěstí bývají při golfu znát. Nebývají tak lehké, jako golfové speciály, zato ale vypadají často elegantněji, mívají všestrannější využití, větší, přehlednější displej a delší výdrž a odolnost. To platí zejména pro modely Fénix a Epix, zatímco Forerunner 955 v  tomto případě vystupuje z  řady, jelikož se jedná o ultralehký speciál zaměřený na vrcholový sportovní trénink. Většina univerzálních GPS hodinek mívá v  paměti předehranou kompletní databázi golfových hřišť, čímž odpadá nutnost přípravy hodinek před samotnou hrou. Nevýhodou pak může být vyšší cena, která se obvykle pohybuje v  rozmezí 13-20 tisíc Kč. I v  této kategorii najdete bohatou nabídku barevných, velikostních a materiálových variant, které se mohou hodit pro muže i ženy. Vzhledem k  množství funkcí a převažujícím větším velikostem jsou tyto modely častěji oblíbené u mužů, ale i ženy mohou v  této kategorii najít krásné a všestranné hodinky.

Luxusní modely

Americká značka Garmin je zajímavá šíří svého sortimentu, včetně hodinek. Na trhu je těžké najít výrobce chytrých hodinek, který dokáže skloubit funkčnost hodinek s  luxusními hodinářskými materiály a jejich prvotřídním zpracováním. Takové hodinky najdeme u Garminu v  modelové řadě MARQ. Tato řada obsahuje několik modelů hodinek, kde každý z  modelů je věnovaný jiné oblasti. Mezi těmito hodinkami je i model nazvaný MARQ Golfer, který je věnovaný právě golfu. Titanové, celokovové pouzdro hodinek doplňuje vysoce odolné safírové sklíčko, tkaný nylonový řemínek a zelená luneta se značením 18 jamek. Hodinky se z  pohledu golfových funkcí vyrovnají golfovým speciálům. Mimo golf je ale možné hodinky použít pro měření většiny sportů, včetně běhu, jízdy na kole, lyžování, plavání nebo například triatlonu. Nevýhodou luxusní kategorie je vyšší cena a absence menších dámských modelů, které zatím Garmin nenabízí.

Garmin MARQ Golfer patří k luxusním modelům chytrých, golfových GPS hodinek. Kromě prémiových golfových funkcí stojí za povšimnutí celotitanové pouzdro, tkaný nylonový řemínek, odolné safírové sklíčko a zelená luneta se značením 18 jamek.

Ať už si pro golf vyberete jakýkoliv z  modelů chytrých golfových GPS hodinek, pamatujte na důležitost občasné aktualizace databáze golfových hřišť. Aktualizace hřišť je u Garminu k  dispozici zdarma a vychází pravidelně, 3x ročně. Golfová databáze obsahuje informace o jednotlivých jamkách a fervejích na hřišti. Pokud se změní propozice hřiště a jdete hrát se starou databází, mohou vás špatně fungující hodinky při hře zbytečně rozhodit.

Produktový tip

Golfové, chytré Garmin hodinky

Značka Garmin patří k předním světovým výrobcům golfové elektroniky, včetně chytrých GPS hodinek. Mezi atraktivní modely hodinek patří zejména elegantní dámské Garmin Vívoactive 4S (od 5990 Kč) s všestranným sportovním využitím, golfové „speciály“ Approach S42 (7500 Kč) a Approach S62 (13 500 Kč), univerzální Garmin Fénix 7X (od 21 990 Kč) s velkým displejem a neuvěřitelnou výdrží baterie nebo luxusní MARQ Golfer (47 500 Kč) z prvotřídních hodinářských materiálů.

Komentáře jsou uzavřené