Bez radaru na driving range nelez

Ten titulek je samozřejmě přehnaný, ale podobně, jako se před časem ukázaly golfové dálkoměry nebo golfové GPS hodinky, tak i nové golfové radary mohou v blízké budoucnosti významně změnit golfový trénink.

Většina elektronických golfových pomůcek je určena pro hru na hřišti a pokud jsou některé k dispozici pro driving range, tak jsou zatím drahé, a ne úplně jednoduché na obsluhu. Mám teď na mysli jednoduché pomůcky určené pro jednotlivce, které se dají vzít s sebou. Se zajímavým produktem přichází v těchto dnech americký Garmin. Po golfových hodinkách, dálkoměrech a bezdrátových čidlech na hole se Garmin zaměřil na golfové radary a dokazuje, že to s golfem myslí opravdu vážně. Nově představený golfový radar Garmin Approach R10 stojí opravdu za pozornost.

Poprvé v ruce

Radar Approach R10 je malá, černé krabička velikosti přibližně krabičky od cigaret, kterou pohodlně schováte do golfového bagu. Pokud ji spojíte s telefonem a na driving range postavíte cca 2 metry za hůl, je schopná zaměřit odpálený míček a vyhodnotit řadu informací o švihu.

U radaru mě zaujaly drobnosti, které se ve specifikacích produktu pravděpodobně nedozvíte. První je malý stativ, který je součástí balení. Slouží pro to, aby bylo možné radar postavit na zem za místo odpalu. Stativ je robustní ale lehký. Dá se složit do malého válečku a k radaru je připevněný magnetem, stačí ho přiblížit a chytne a usadí se do správné pozice zcela automaticky. Několikrát jsem si to musel vyzkoušet, je to detail, který opravdu potěší. Druhou věcí je držák mobilního telefonu na bag nebo na hrazení na odpališti. Držák má dlouhé čelisti pro připevnění na bag a silnou pružinu, které bezpečně drží mobilní telefon. Mobilní telefon slouží u radaru pro zobrazení naměřených dat a současně s ním (pokud chcete) můžete natáčet videozáznam při odpalu. Samotné řešení je velmi praktické, bag i s mobilním telefonem můžete snadno umístit tak, abyste na data měli na očích nebo aby mobilní telefon zaznamenal video odpalu z libovolného úhlu. Držák mobilního telefonu je opět v ceně radaru.

Na driving range

Instalace radaru je opravdu jednoduchá. Vybalíte, připojíte stativ, zapnete, zkontrolujete připojení k mobilu v Garmin Golf aplikaci a postavíte radar na zem. Radar nepotřebuje být na zemi umístěný nijak přesně. I když stál radar o kousek jinde, než doporučuje výrobce, naměřená data byla shodná nebo podobná. V aplikaci je dobré zadat, jakou holí odpalujete. V rámci jednoho tréninku můžete vystřídat i více holí a radar vede o každé ráně a o každé holi podrobné statistiky.

Zkušební odpal a radar na displeji mobilu vykreslí trajektorii odpáleného míčku. Kontroluji informaci z displeje s tím, jak míček letěl a kam dopadl a vše sedí… Beru další a další míček. Fascinuje mě a nechápu, jak tak malá krabička dokáže detekovat letící míček, a ještě poskytovat informace o rychlosti, rotacích a impaktu hole. Zkusím si jiné držení hole nebo jiný švih a sleduji, jak to ovlivňuje měřená data. S radarem je trénink na odpališti zábavnější. Nejen že radar zachytí i ty míčky, které mým očím uniknou, ale především vše zaznamená. Nejsem hráč, který by se honil za nejdelšími odpaly, myslím, že je důležitější konzistence švihu a minimální rozptyl mezi dopady míčků odpálených stejnou holí. V aplikaci je možné vyfiltrovat rány konkrétní holí a zjistit průměrnou délku odpalu, rozptyl dopadů a posun těžiště dopadů vzhledem ke středové ose. Můžete se při tréninku zaměřit na jednu hůl a sledovat svoje zlepšení. Můžete vzít více holí a proměřit si s nimi svoji výkonnost. Můžete jít sami na odpaliště a trenérovi ukázat naměřená data, aby vám řekl, na co se máte zaměřit…

Co tedy Approach R10 dokáže změřit? Například úhel přiblížení hole, úhel úderové plochy hole, dráhu hole, smash factor, zpětnou rotaci míčku, rychlost míčku, vzdálenost dopadu, vzdálenost i s doběhem míčku, boční rotaci, výšku dráhy míčku a další parametry.

Produktový tip:

Garmin Approach R10, cena 15.390 Kč

Malý, přenosný golfový radar pro záznam a vyhodnocení tréninku na driving range. Poskytuje cenné informace při individuálním tréninku, včetně možnosti video záznamu švihu u každé jednotlivé rány. Data z radaru je možné během tréninku nebo po tréninku sledovat na displeji chytrého telefonu pomocí bezplatné aplikace Garmin Golf. Kromě parametrů odpalu si můžete jednodušše zobrazit i dosažené vzdálenosti a rozptyl dopadů míčků odehraných jednotlivými holemi. Za měsíční předplatné jsou k dispozici i dodatečné funkce, jako je možnost virtuální hry na libovolném hřišti nebo propojení s tréninkovou aplikací TrueGolf E6 Connect.

Komentáře jsou uzavřené