Garmin ve své řadě Forerunner nabízí opravdu velké množství sportovních hodinek s nejrůznějším stupněm výbavy i cenové hladiny. Novinka s označením Forerunner 55 bude patřit mezi ty levnější zástupce. Přesto u ní ale najdete funkce, které byste ještě nedávno mohli objevit až v podstatně dražších modelech.
Designem Forerunner 55 rozhodně neohromí. Je hodně podobný předchůdci s označením 45. Pozitivní změnou je ale systém uchycení řemínků Quick Release, takže je možné je mnohem snadněji vyměnit. Hodinky ale v první řadě zaujmou svou minimální hmotností a také malými rozměry. Nijak nepatřičně nevypadají ani na dámském zápěstí, na druhou stranu, pokud máte ruku o tloušťce dětského stehna, budou na vás hodinky působit přeci jenom trochu legračně. Pokud vám to nevyhovuje, máte smůlu, Forerunner 55 bude k dispozici jen v jedné velikosti. Každopádně díky příjemně měkkému řemínku se nosí opravdu skvěle. Osobně mám rád hodinky, u kterých ani nevnímám, že je mám na ruce a Forerunner 55 toto splňuje beze zbytku.
Hraje na jistotu
Kulatý displej a pětice ovládacích tlačítek už je myslím u Garminu klasika. Nováček bude asi chvíli bojovat s ovládáním a zvykat si, že pod tlačítky jsou často přiřazeny různé funkce podle toho, jak dlouho je držíte stisknuté, ale postupně se myslím zorientujete.
Nijak Garmin nepřekvapí ani u provedení displeje. Ten je mimochodem opravdu malý, úhlopříčka je pouze 22 mm. Tlumená paleta barev sice nepůsobí tak efektně jako různé OLED displeje u konkurence, čitelností se jim ale určitě vyrovná. Rychlost překreslování obrazu bych si představoval ještě o něco vyšší, ale ve své cenové kategorii hodinky rozhodně neztrácejí.
A hlavně je tento typ displeje skutečně šetrný na baterii. Pokud nehodláte sportovat několik hodin denně, stačí vám hodinky dobíjet zhruba jednou za týden, a to i v případě, že máte zapnuté kontinuální měření tepové frekvence. Počítejte s tím, že hodina sportování s aktivní GPS si vezme zhruba 10 % energie, takže hodinky vydrží bez problému i maratoncům.
Docela všestranný sportovec
I když je Garmin Forerunner 55 určen v první řadě k zaznamenávání běžeckých aktivit, bez problémů se dá používat i jako spolehlivý parťák na cyklovyjížďky, různé druhy silových tréninků a příjemně překvapila i možností záznamu plaveckých tréninků v bazénu. S lehkým přimhouřením očí bych se je nebál doporučit třeba i začínajícímu triatlonistovi.
Začínajícím běžcům, na které je Forerunner asi přeci jenom zaměřen nejvíce, se bude líbit, že hodinky nabízejí funkci Trenér Garmin. Vyberete si, na co chcete trénovat, jak často a hodinky vás sami sestaví tréninkový plán podle vašich schopností.
Jediné, co by vás mohlo trochu omezovat, je menší displej, který zvládne současně zobrazit maximálně 4 různé informace, u Garminu už je klasikou, že je pouze na vás, jak si data poskládáte a kolik různých obrazovek chcete sledovat.
Výrobce je velmi dobře známý svou přesností měření GPS i tepové frekvence. A nic se na tom nezměnilo ani u novinky. GPS funguje přesně a spolehlivě. Přesnost srdečního tepu se sice nemůže měřit s údaji získanými z hrudního pásu, jinak k němu ale nemám žádné připomínky.
Hodně sympatickou novinkou u Forerunneru 55 je možnost přístupu do obchodu Connect IQ. Hodinky jsem měl k dispozici ještě před oficiálním uvedením, takže je nebylo možné spárovat s telefonem a do obchodu vstupovat, obecně se ale určitě dá říct, že se tímto krokem funkčnost hodinek dramaticky rozšiřuje a tenhle levný model se rázem takřka vyrovnává i svým dražším příbuzným. Předpokládám, že nahrávat půjdou nejenom nové ciferníky, ale i různé doplňkové aplikace.
I bez nich jsou ale v hodinkách funkce, které bych hledal spíše u dražších modelů. Není problém připojovat externí snímače, hodinky měřily stres, dýchání i spánek. Na základě sportovních výkonů počítali Vo2 Max a nechyběla ani funkce Body Battery. Ta ukazuje, jak moc jste na tom s únavou a dobře naznačuje, kdy si raději místo sportu hodit nohy na stůl a odpočívat. U přístroje za cenu kolem 5 000 Kč je to opravdu hodně široká nabídka.
Samozřejmě, Forerunner 55 stále mezery ve výbavě má. Chybí třeba možnost placení. Stejně ale, hledáte-li levné a vybavené hodinky na sport, nový Garmin Forerunner 55 byste určitě neměli minout.