Od Fénix 1 po Fénix 7 – historie kultovní řady hodinek

Garmin Fénix jsou hodinky, ze kterých se stal fenomén. V podstatě nejsou jediné sportovní nebo outdoorové hodinky, které by si získaly tak širokou fanouškovskou základnu. Tato základna přitom sahá od „nesportovců“, přes amatérské výkonnostní sportovce, až po vrcholové atlety z různých sportovních odvětví. I když se mezi uživateli najdou „nesportovci“, obvyklým uživatelem Fénixů je aktívní, všestranný sportovec. Pokud někoho s Fénixy na ruce potkáte, máte jistotu, že když přivedete hovor na sportovní a outdoorové aktivity, trefíte se do černého. Zajímavostí je, že Fénixy si časem získaly ve světě chytrých hodinek i určité sociální postavení. Patří mezi jedny z nejdražších chytrých hodinek na trhu a někdy je zajímavé sledovat, u koho na ruce je možné Fénix rozpoznat. Často se také setkávám s případy, kdy uživatelé Fénixy nahradili několik mechanických hodinek, které dříve podle příležitosti nebo oblečení střídali. A přitom ještě před sedmi až osmi lety byly Fénixy hodinkami, o kterých by dnešní „byznysmeni“ ani neuvažovali.

Fénix (1)

Na trhu byly první Garmin Fénix představené na přelomu roku 2012 a 2013 (všimněte si názvu odstavce, první Fénixy neměly číslování. I když se o nich dnes často mluví, jako o Fénix 1, správné označení bylo Garmin Fénix).

fenix1
Jak vidíte, Fénixy neměly v první generaci moc byznysový vzhled.

Fénixy byly reakcí na Suunto Ambit 2 Peak, které měly dlouhou výdrž, barometr a navigaci. Ambity tehdy vycházely ze sportovních modelů hodinek Suunto a také je vyvíjel stejný tým. Fénixy ne a bylo to znát. Museli jste tehdy přijít na chuť kompletně odlišnému ovládání, logice i menu. Rozdíl oproti sportovní řadě hodinek Garmin Forerunner byl markantní. Garmin vyvíjel Fénix jako čistě outdoorové hodinky a o sportovních ambicích u nich neuvažoval. Sám si myslím, že sportovní funkce začal Garmin do Fénixů přidávat v okamžiku, kdy se Suunto inspirovalo modelem Forerunner 910XT (tehdejší vlajková, sportovní loď Garminu) a některé z jeho nových funkcí přidalo do tehdejších Ambitů. Tehdy dal Garmin Fénixům zelenou a udělal z nich univerzální, sportovně-outdoorové hodinky.

fenix1 - back
Optický snímač tepu? Ani náhodou.

Senzory, ANT+, BT

Fénixy měly jako jedny z prvních hodinek jak ANT+, tak Bluetooth. Ale nebyly to Fénixy jako dnes, Bluetooth sloužil výhradně k propojení s mobilem, ANT+ pak se senzory. Iritující bylo, že při spárování s ANT+ senzorem a použitím hrudního pásu se vypnul Bluetooth modul. Nebylo tedy možné mít souběžně puštěné připojení k mobilu a k senzoru tepu – hrudnímu pásu. Bylo to dané čipem, který vysílal buď Bluetooth nebo ANT+.

Tehdejší modely neuměly režim multisport – což je více sportovních aktivit v jednom záznamu – typický triatlon. Sice uměly dost sportovních profilů, ale například pracovat s cyklistickým wattmetrem ne.

Výdrž byla na tehdejší dobu celkem solidní. Ale baterie mívaly nižší kvalitu a u některých modelů se stávalo, že se po pár letech vybíjely velmi rychle. Já měl štěstí a do tehdejší recenze jsem měl starší model, který vydržel v GPS aktivitě souvisle přes 32 hodin.

Náskok proti konkurenci bylo přidání vibrací.

U FÉNIX hodinek první generace znát, že je v Garminu dělal úplně jiný tým než sportovní řadu Forerunner. Využití tehdejších Fénixů pro sport bylo spíše okrajové a jejich zaměření bylo spíše na outdoorové aktivity, navigaci do hor či expedice. I když se dnes moderní Fénixy vyrovnají vrcholovým sporttesterům, své outdoorové kořeny si v nitru stále nesou…

Fénix 2 a Fénix 2 SE

Na jaře 2014 přichází Garmin s modelem Fénix 2. V podstatě se jedná o stejný hardware s vylepšeným softwarem. Přináší první prvky, které máme u dnešních modelů. Běžecká dynamika, race predictor (předpověď běžeckých časů), měření VO2Max, pak taková „hloupost“ jako možnost pozastavení aktivity s možností jejího pozdějšího obnovení  – ano, to bylo integrováno již do Fénix 2.

Fenix2

Teď koukám, že černý displej Fénix 2 nebyl zase tak marný – hlavně seděl ke koženému pásku a nepůsobil na hodinkách tak rušivě jako displej bílý.

Tehdy nové Fénix 2 uměly základní běžeckou dynamiku s HRM Run hrudním pásem, počítaly kroky, ale primárně, měly „super inovativní“ inverzní displej. Černé pozadí a bílý text. V noci pak červené podsvícení. Uf, je to trochu peklo pro sledování hodnot na displeji za šera.

Zatímco Fénix 1 mělo jen pár outdoorových nadšenců, u řady Fénix 2 už byl znát zvyšující se zájem o hodinky. I když byla druhá generace na první pohled velmi podobná té první, ovládání u Fénix 2 urazilo obrovský krok kupředu a tam někde se dají najít základy současných ovládacích prvků dnešních Fénixů.

Ještě tentýž rok v září vypustil Garmin model Fénix 2 Second Edition s displejem, který měl Fénix 1. Vrátil se tedy zpět původní displej a zákazníci, kteří nechtěli černý displej, měli zase důvod k upgradu. Osobně jsem si tehdy černý displej modelu Fénix 2 zamiloval a docela se s ním sžil. Tak, že jsem s Fénix 2 absolvoval v roce 2014 TDS (závod o délce 145 kilometrů a převýšení 9100 metrů).

Fénix 3

Někdy na podzim 2014, chvíli po uvedení Fénix 2 SE se objevily na rozostřených fotkách světových atletů jakési hodinky, které se nepodobaly žádnému existujícímu modelu. A vzhledem k tomu, že se tak stalo na titulní fotce facebookového profilu Garmin, bylo jasné, o co se asi jedná. Oficiálně byla uvedena kompletně nová generace hodinek Fénix (série 3) až v lednu 2015. A byl to trhák. Začátek nové éry. Úplně jiné hodinky.

fenix3

Fénix 3 – měly na tu dobu jemný barevný displej, velkou výdrž, navigační funkce dotaženy dále než kdykoliv předtím, widgety, měnitelné vzhledy ciferníku, datová pole a nově modifikovatelné sportovní profily. Propojitelnost s ANT+ a BT příslušenstvím souběžně. Kromě této konektivity se poprvé ve sportovních hodinkách objevuje i wifi modul.

To bylo něco do té doby neslýchaného a nic s tím neudělalo ani Suunto s modelem Spartan, přestože v té době těžilo z velké základny uživatelů a historie a mělo tehdy ještě dobrou pozici díky spojení se Salomonem a díky „Kilianově kultu“ to byly hodinky pro výkonnostní sportovce, pro horaly a drsňáky.

Ale Fénix 3 byly prostě Fénix 3. Staly se velmi rychle prodejním hitem. Popravdě spíše „čekacím“ hitem. Aspoň v česku. Český Garmin nebyl schopen plnit požadavky, jak velký byl o ně zájem. A to neuměly zdaleka to, co dnes známe a považujeme za samozřejmé.

Rozdílem od předchozích generací byla kromě designu i vnitřní struktura menu a Fénixy se již začaly sjednocovat se sportovní řadou Forerunner.

Srovnání Fénix 3 a Fénix 1
Fénix 1 a Fénix 3 – srovnání rodinného vývoje.

Fénix 3 už měly dobrou životnost baterie. V rámci výdrže na jednu aktivitu si ale barevný displej vybral svou daň a s podrobným GPS záznamem měly hodinky výdrž cca 19 hodin. V úsporném Ultratrac GPS režimu pak 40 hodin. To se ještě týkalo verze hodinek bez optického senzoru měření tepu. O ten se řada Fénix 3 rozšířila až o něco později.

Na přelomu 2015/2016 dostaly Fénix 3 bombastický upgrade firmwaru a staly se z nich úplně jiné hodinky. Fénixy dostaly měření běžecké dynamiky druhé generace. Pak stress score, test laktátového prahu, navigaci dle výškového profilu trati (nejen podle GPX trasy). Upgrade firmwaru starších modelů přišel současně s ohlášením „Faceliftu“ hodinek. Garmin Fénix 3 HR nebo u nás častěji používaný název Fénix 3 Optic přinesl kromě nového software také u Fénixů poprvé vestavěný optický snímač s měřením tepu na zápěstí. Tehdejší optický snímač mírně ze zadní stěny hodinek vystupoval a když jste hodinky sundali z ruku, tak po něm na zápěstí zůstal vytlačený důlek. Na funkci rostlináře to ale rozhodně nemělo vliv :-).

Fénix 5

V roce 2017 byl představen v obvyklém lednovém termínu nový model Fénix 5. Ano, přeskočila se číslovka 4. V Číně je spojována číslovka čtyři se smrtí, čínský trh je pro řadu značek důležitý a tak Garmin přeskočil rovnou na pětku.

Tentokrát se řada Fénix 5 rozrostla na verze Fénix5S, Fénix5 a Fénix5X – funkčnost všech byla skoro stejná (jen verze 5X byla vybavenější). Garmin poprvé představil 3 různé velikosti Fénix hodinek.

Fenix 5

Zatímco Fénix 5s a 5 byly vylepšené modely Fenix 3, Fénix 5X představoval velký pokrok. Fénix 5X dostaly do vínku podrobné, barevné mapy a pulzní oxymetr – věci doposud nevídané.

Fenix 5X

Mráčkem nad řadou pět byly internetové diskuze, kde se začalo proslýchat, že někteří uživatelé mají potíže s připojováním a odpojováním zařízení od senzorů. Osobně jsem se s tímto úkazem nesetkal, a to jsem používal Fénix 5 pěkně dlouho. Současně se v dobách Fénix 5 stávalo, že občas bývala nestabilní tréninková aplikace Garmin Connect. Zřejmě extrémně rychlým nárůstem uživatelů Garmin hodinek. V této době Garmin odsunul konkurenci na druhou kolej. Přitom nešlo jen o řadu hodinek Fénix, ale i o sportovní modely řady Forerunner. Na obhajobu Garminu je nutné dodat, že v obou případech Garmin ve vývoji zabral a hodinky i aplikaci dotáhl do funkční téměř dokonalosti. Za bližší zmínku stojí tréninkový deník Garmin Connect. Na začátku se jednalo o platformu, která byla v začátcích těžkopádná, málo přehledná a často nestabilní. Obrovskou snahou a postupným vývojem z ní ale Garmin dokázal udělat jednu z nejlepších tréninkových aplikací na trhu, která zahrnuje nejen běžné sporty, jako je běh, jízda na kole nebo plavání. Pokud máte správné hodinky, můžete v Connectu nalézt funkce pro golf, potápění, lyžování, létání nebo řadu zdravotně orientovaných funkcí.

Řada 5 vylepšila ještě více jakési „koučování“ tréninku a kdo trochu rozuměl zátěži, tréninkovým principům a regeneraci, mohl si díky hodinkám celkem slušně řídit tréninky i bez trenéra.

Fenix 5 Plus

Fenix5 Plus

V roce 2018, 1 rok po uvedení Fénix 5 se na trhu objevila řada Fénix 5 Plus. Snad proto, že se nejednalo o zásadní evoluci, jim Garmin do názvu přidal jen „Plus“ a neoznačil je novým, samostatným číslem. Nenechte se ale mýlit, změny se netýkaly jen změny vzhledu v podobně lunety. Změnilo se i vnitřní menu a Garmin přidal další funkce, které dnes známe:

 • plnohodnotné mapy ve všech verzích/velikostech (Fénix 5S Plus, Fénix 5 Plus, Fénix 5X Plus)
 • wifi v každé verzi (pro přenos hudby do hodinek, pokud zrovna nechcete použít USB kabel)
 • podpora hudby MP3 v hodinkách a její přehrávání přes BT sluchátka nebo reproduktor přímo z hodinek
 • podpora Garmin Pay bezkontaktních plateb
 • Model Fénix 5s plus má větší displej a rozlišení než jeho předchozí verze Fénix 5s
 • Pulzní oxymetr v modelu Fénix 5X Plus

Série 5 plus byla takovým průlomem. Vlastně, kdo má 5 Plus, nemá ani moc potřebu upgradovat na Fénix 6. Většinu potřebných funkcí již má v Pluskách k dispozici.

Fénix 6

Zatím posledním průlomem a současně eufórií těch, kdo do té doby nestačili koupit Fénix 5 Plus nebo chcete-li zklamáním těch, kdo si je na poslední chvíli stačili koupit, bylo uvedení Fénix 6 v březnu/dubnu 2019.

Fenix 6

Fénix 6 byly, dá se napsat, že už tradičně, uvedeny opět ve třech velikostech. Design pouzdra hodinek byl u šesté generace mírně pozměněn a všechny tři modely sedí na ruce o něco lépe než předchozí generace Fénixů.

Hlavní přínosy jsou ale uvnitř:

 • Zvětšené displeje a rozlišení, zejména u modelů Fénix 6 a Fénix 6X.
 • U modelu „X“ ukazuje Garmin tradičně něco navíc. Tentokrát je to opravdu velký, 1,3“ displej a poprvé solární sklíčko s možností dobíjení ze Slunce u modelu Fénix 6X Solar. Tento model dává současně najevo, kam se bude technologie hodinek v budoucnu ubírat.
 • Celá řada Fénix 6 má nový Sony GPS čipset.
 • Všechny verze Fénix 6 mají mapy, tedy skoro všechny, existují jednodušší, levnější verze Fénix6 a Fénix6S bez map a bez hudebního přehrávače.
 • Všechny Fénix 6 mají rychlejší procesor a je to na svižnosti menu hodinek znát.
 • Jsou k dispozici nové sportovní profily jako expedice nebo režim pro skialpy, lezení, bouldering.
 • Nový optický senzor pro měření tepu a měření pulzní oxymetrie ve všech modelech.
 • Možnost měření tepu optickým senzorem i pod vodou při plavání.
 • Pokročilá správa napájení dokáže z hodinek vyždímat maximum na jedno nabití (viz níže).
 • Podpora FE-C protokolu pro cyklotrenažéry (možná proto, že Garmin koupil značku Tacx a má s cyklistickým tréninkem na trenažérech další plány).
 • Podpora veslovacích trenažérů přes FE-C protokol.
 • Měření HRV (variability srdečního tepu) a jeho interpretace pomocí funkce Body battery.
 • Pokročilé funkce navigace pro běh i cyklistiku včetně funkce ClimbPro.
 • Měření wattového výkonu pro běžecké lyžování.
fenix 6 climb pro

Reálné hodnoty výdrže baterií pro řadu Fenix 6:

ModelGPS normalGPS Ultratrac
Garmin Fénix 6S map, music32:27 h46:56 h
Garmin Fénix 6 map, music39:26 h59:01 h
Garmin Fénix 6X Solar, map music72:10 h99:45 h

Fénix 6 umí nabízet i doporučené tréninky. Ty se kalkulují přímo v hodinkách na základě vašeho dosavadního tréninkového zatížení, regenerace a výkonnosti. Není možné je najít v aplikaci Garmin Connect, jelikož se generují v hodinkách. Každý den extra. Pokud cvičíte, Fénixy umí na displeji předcvičovat pomocí animovaných obrázků.

Na jaře roku 2020 přišel Garmin s doplněním řady Fénix 6 o nové solární modely. Solární sklíčko bylo do té doby výsadou vybraných modelů Fénix 6X a od jara 2020 je solární dobíjení nově k dispozici i u střední velikosti hodinek Fénix 6 a nejmenší velikosti Fénix 6S.

Fénix 7

Snad na žádnou z generací hodinek Fénix se nečekalo tak dlouho jako na Fénix 7. Kromě dlouhého čekání se o žádné jiné řadě se nikdy tolik nespekulovalo jako o sedmé generaci. Proč? Jedním z důvodů je Covid pandemie, která způsobila problémy ve výrobě mnoha produktů a která s nejvyšší pravděpodobností byla důvodem, proč byly Fénix 7 představené později, než se očekávalo. Druhým z důvodů je, že řada Fénix 6 byla/je opravdu povedená a bylo velmi těžké si představit, jaká vylepšení by mohla u generace Fénix 7 překvapit.

Po únicích fotografií a některých vlastností v prosinci 2021, jsme se v lednu 2022 konečně dočkali oficiálního představení chytrých hodinek řady Fénix 7.

Generace Fénix 7 - malé Fénix 7S, střední Fénix 7 a velké Fénix 7X

Podobně jako v předchozích generacích, i Fénix 7 jsou k dispozici ve třech velikostech: nejmenší Fénix 7S, střední Fénix 7 a největší Fénix 7X. Každá z velikostí je k dispozici v několika modelech, které se navzájem liší použitými materiály, barevným provedením a několika prémiovými funkcemi. Podobně jako v předchozích generacích fénixů, i u řady Fénix 7 platí, že čím větší model hodinek, tím větší displej a také delší výdrž – srovnání najdete níže v textu.

Připomeňme si, že Garmin Fénix jsou kombinací chytrých, sportovních a outdoorových hodinek s vysokou odolností a výdrží. Jejich možnosti využití jsou doslova neuvěřitelné. To vše doplněno o prémiové materiály, atraktivní design a prvotřídní kvalitu zpracování. Tato pravidla platí pro všecny generace Fénix hodinek, no upřímně, minimálně od 3. generace hodinek. První dvě generace byly vzhledově a funkčně méně atraktivní.

Zatímco hodinky Fénix 6 bylo možné koupit vybavené: 1) Gorilla Glass 3, 2) Solar nebo 3) Sapphire sklíčkem, modely Fénix 7 jsou k dispozici se sklíčkem: 1) Gorilla Glass 3 nebo kombinací 2) Solar Sapphire. Sklíčka Solar Sapphire nabízejí odolnější/tvrdší materiál a nyní tedy současně možnost používat energii slunečních paprsků dopadajících na displej pro hybridní dobíjení vestavěného akumulátoru. Podobně jako u Fénix 6 Solar, ani u sedmé generace se občas neobejdete bez klasického napájecího kabelu, ale Garmin slibuje o polovinu vyšší výkonnost solárního nabíjení Fénix 7 oproti Fénix 6 a i výdrže nové generace hodinek jsou opět o kousek delší. S vyšší výkonností solárního dobíjení u generace Fénix 7 souvisí i širší solární proužek, viditelný po obvodu displeje (šíře proužku je opět porovnávána s Fénix 6).

Vylepšený widget s hodnotou denní akumulace sluneční energie.

Vliv solárního dobíjení pocítíte zejména v letních měsících. Za prvé proto, že v létě se nosí krátké rukávy a hodinky jsou přirozeně vystavené slunečnímu záření a za druhé proto, že v létě se Slunce pohybuje výše nad obzorem a sluneční paprsky mají více energie. Pro dosažení Garminem slibovaného přínosu musí být hodinky denně vystavené po dobu 3 hodin slunečnímu svitu o intenzitě 50.000 luxů. V létě to není problém, ale v zimě je to těžko dosažitelné. Pro lepší přehled o tom, kolik slunečního záření hodinky vstřebaly, je u Fénix 7 k dispozici vylepšený widget nejen se znázorněním historie intenzity slunečního záření, ale i s hodnotou denní akumulace záření v lux/hodinách.

Podobně jako u předchozí řady, i Fénix 7 jsou vybavené úspornými transflektívními displeji. Připomeňme si, že transflektívní displeje nezhasínají, jsou stále viditelné a ším více jsou vystavené přímému slunci, tím lépe jsou vidět. Ve tmě vyžadují podsvícení, které je u Fénixů nastanitelné jak co do intenzity, tak i doby svícení. Samozřejmě je možné podsvícení zapínat automaticky gestem a to i pouze v noci po západu slunce.

Hodinky s pojmenováním Garmn Epix (gen.2) vycházejí z modelu Fénix 7, ale chlubí se zářivým AMOLED displejem.

POZOR, PRVNÍ VELKÁ INOVACE související s Fénix 7 se týká typu displeje. Garmin společně s řadou Fénix 7 představuje hodinky s označením „Epix (gen.2)“. Označení generace 2 je proto, že hodinky Epix poprvé Garmin ukázal v letech 2012/2013, ale mnoho uživatelů si je již nepamatuje. Hodinky Epix 2 vychází plně z platformy Fénix 7, ale disponují vysoce jasným AMOLED displejem se zářivými barvami. O hodinkách Epix 2 se blíže zmíním v dalších odstavcích. Zatím jen krátce – Epix 2 vychází z modelu střední velikosti Fénix 7, se kterým mají shodnou většinu funkcí/vlastností. Na to, že používají AMOLED dipslej mají velmi slušnou výdrž a to až 16 dní v režimu smartwatch. Na rozdíl od Fénix 7 se nenabízejí ve verzi se solárním sklíčkem, ale jen s Gorilla Glass 3 nebo Sapphire sklíčky.

Displejů se týká i DRUHÁ VELKÁ INOVACE, která je společná pro všechny modely řady Fénix 7 (a také Epix 2). Podobně jako předchozí generace fénixů, i hodinky Fénix 7 mají plnohodnotné ovládání tlačítky – ALE – Fénix 7 (a Epix 2) k tlačítkům přidává ještě dotykový displej. Fénix 7 tedy mají duální, plnohodnotné tlačítkové i dotykové ovládání. Odpůrci dotykových displejů mohou zůstat klidní, pokud dotykový displej neaktivují, nemusí u Fénix 7 vůbec přijít na to, že tam dotyk vůbec je. Nevyzkoušet a nevyužít dotykový displej by ale bylo škoda. Ovládání dotykem je u Fénix 7 velmi povedené. Citlivost a rychlost reakcí dotykového displeje je u Fénix 7 velmi příjemná.

I když sám preferuji tlačítka, jsou situace, kdy má dotykové ovládání přednost. První z nich je práce s mapou – posouvání a změny měřítka jdou s dotykem mnohem lépe. Druhou situací je používání hodinek při golfu. Dotykový displej umožňuje snadno plánovat přihrávku pouhým ukázáním na mapce ferveje, kam bych chtěl odehrát míček. Hodinky následně zobrazí vzdálenost k vybranému místu + zbývající vzdálenost k jamce. Pravděpodobně sami najdete i další situace, pro mě byly tyto dvě nejlepším příkladem. Kombinace tlačítek a dotyku je beze sporu posunem k lepšímu. Co je důležité je si zapamatovat kombinaci tlačítek DOWN + START, které když současně stisknete a podržíte, tak kdykoliv rychle aktivujete a deaktivujete dotykový displej. Kombinaci tlačítek jde změnit, ale kombinace DOWN+START je nastavena u nových hodinek z výroby.

TŘETÍ VELKÁ INOVACE souvisí s použitým satelitním GPS přijímačem. Trochu chybně píši GPS přijímačem, i když moderní satelitní přijímače přijímají více satelitních signálů než jen GPS a správně by se již mělo uvádět „GNSS přijímač“. Myslím ale, že výraz „GPS přijímač“ je srozumitelnější a ze zvyku zůstanu u něj…
Některé z modelů hodinek Fénix 7 a Epix 2 používají nově tak zvaný „Multiband GPS“ přijímač. Tento přijímač dokáže přijímat signál z GPS dužic ne pouze na 1 frekvenci (označované L1) jako dosud, ale hned na 2 frekvencích současně (L1 a L5). Frekvence L5 je nejmodernější frekvence vysílaná družicemi GPS a její současný příjem umožňuje hodinkám dosahovat výrazně vyšší přesnosti.

Multiband GPS přijímač díky vyšší přesnosti rozezná, ve které dráze na běžeckém oválu běžíte.

Které modely hodinek tedy mají „Multiband“ a možnost přijímat L5 signál? Mají to všechny vyšší modely řady Fénix 7 a Epix 2, které jsou vybavené Sapphire nebo Solar Sapphire sklíčkem. Pěkným příkladem, co multiband umí je záznam běhu na běžeckém oválu. Zatímco záznam z běžného GPS přijímače ukáže stopu, která má rozptyl po celé šířce oválu, záznam multibandu se drží ve své běžecké dráze.

Možnost zapnutí "Muli-band" satelitního příjmu najdete jen u modelů Sapphire (Epix 2) a Sapphire Solar (Fenix 7S/7/7X). V tomto režimu dosahují hodinky výrazně vyšší přesnosti.

Má to smysl? V souvislosti s novým typem GPS přijímače si neodpustím otázky, zda má smysl si za 2 frekvenční satelitní přijímač připlácet… Já sám jsem se na vyzkoušení 2 frekvenčního záznamu moc těšil, vím, jaké jsou možnosti GPS a multiband je velký posun kupředu. Výsledné záznamy jsou opravdu neuvěřitelné a záznamy jsou přesnější jak například na běžeckém oválu, tak i v místech se špatným výhledem na oblohu, jako je hustý les. Na druhou stranu, i dosavadní hodinky, jako je například Fénix 6 dokázaly sportovní aktivity změřit velmi dobře a s jejich přesností jsem v podstatě neměl nikdy zásadnější problém. Přínos multibandu poznáte nejen v přesnosti záznamu trati, ale i ve stabilitě běžeckého tempa nebo pokud hrajete golf a máte single handicap, tak multiband vám poskytne přesnější údaje o vzdálenostech k jamce, greenu a překážkám.

Porovnání záznamu běhu lesem z hodinek s klasickým 1 frekvenčním GPS přijímačem (červená stopa) a "Multiband" 2 frekvenčním GPS přijímačem (šedá, tečkovaná stopa).

Jak je u Garminu zvykem, nové fénixy nabízejí také DELŠÍ VÝDRŽ. Pro představu jsem do tabulky shrnul slibované výdrže podle údajů Garminu. Zatímco Garmin uvádí na svých stránkách výdrže pro více režimů, já zůstanu u těch nejdůležitějších: režim chytrých hodinek a plně zapnutý GPS záznam. U modelů se solárním slíčkem uvádím kombinovanou výdrž při využití solárního dobíjení. Pokud budete nosit solární hodinky ukryté pod rukávem, bude se jejich výdrž rovnat nižší výdrži modelů bez solárního dobíjení.

ModelSmartwatchGPS záznam
Garmin Fénix 7S11 dní37 hod.
Garmin Fénix 7S Solar14 dní46 hod.
Garmin Fénix 718 dní57 hod.
Garmin Fénix 7 Solar22 dní73 hod.
Garmin Fénix 7X28 dní89 hod.
Garmin Fénix 7X Solar37 dní122 hod.
Epix 2 – režim zhasínání16 dní42 hod.
Epix 2 – stále zapnutý displej5 dní30 hod.

Porovnání jednotlivých modelů podle výdrže. U Epix 2 je jeden model porovnaný podle režimu použití.

Je pravidlem, že kromě nejdelší výdrže obvykle Garmin do modelů s označením X přidává něco navíc. Takovou funkcí je u Fénix 7X integrovaná LED svítilna. Žádný jiný z modelů hodinek řady Fénix 7 nebo Epix 2 vestavěnou svítilnu nemá. LED svítilna je u modelu Fénix 7X umístěna mezi lunetou a pouzdrem hodinek v místě, kde je na ciferníku 12 hodin. Na první pohled si svítilny možná nevšimnete, ale jen dokud se nerozsvítí. LED svítilna má k dispozici 4 úrovně intenzity bílého světla a 1 úroveň intenzity červeného světla. Svítilna dokáže nejen souvisle svítit, ale i blikat (například SOS kódem) nebo dokonce kombinovat bílé a červené světlo. Pro běžce je například k dispozici mód, který při běhu při pohybu ruky dopředu svítí bíle a při pohybu ruky dozadu červeně. Hodinky tak fungují nejen jako sporttester, ale i jako nouzové přední i zadní osvětlení běžce. A co je zajímavé, při nejvyšší intenzitě LED svítilny nabízí akumulátor hodinek výdrž až 7 hodin svícení. Slušný výkon.

Možná si říkáte, proč by měly mít hodinky zrovna LED svítilnu, vždyť LED světlo je dostupné skoro všude – u mobilu, čelovky, powerbanky, přívěsku na klíče… Naprosto jsem souhlasil, ale jen dokud jsem to v hodinkách nevyzkoušel. Ta svítilna je geniální. Vlastně si říkám, proč LED svítilnu do chytrých hodinek nedal už někdo jiný dříve? Pro svítilnu jde nastavit zkratka a dá se pak aktivovat delším stištěním některého z tlačítek. Já jsem si pro ni vyhradil delší stištění START tlačítka. Je to opravdu praktické a divil jsem se, jak často využitelné. Naposledy, když jsem večer doléval vodu do ostřikovače auta.

Epix 2. Sliboval jsem, že se blíže zmíním o modelu Epix 2, který vnímám, jako součást nové Fénix 7 řady hodinek. Zopakuji, že Epix 2 vychází z modelu Fénix 7 (hodinky střední velikosti). Na rozdíl od Fénix 7 nemá transflektívní displej, ale vysoce jasný a výrazně barevnější AMOLED displej. Na rozdíl od jiných hodinek na trhu, které používají AMOLED displeje a mají velmi omezenou výdrž na 1 nabití, Garminu se podařilo u modelu Epix 2 dosáhnout výdrže až 16 dní v režimu chytrých hodinek v případě, že máte hodinky v režimu zhasínání displeje nebo až 5 dní v režimu, kdy displej trvale svítí. Hodinky mají velmi pěkně vyřešené nastavení režimu displeje, je možné volit více možností úrovně jasu a doby viditelnosti displeje a jakékoliv změny se hned projeví na odhadu výdrže akumulátoru. Myslím, že si v tom každý může najít optimální rovnováhu mezi výdrží a zobrazením. Já osobně nechápu, proč s podobným řešením a dobou výdrže nepřišel někdo jiný už dříve. Pokud položíte Epix 2 vedle Fénix 7 se zapnutými displeji, tak rozdíl je neuvěřitelný. Fénix 7 vedle nich vypadá jako chudý příbuzný.

Standardně je displej nastavený mimo sportovní aktivitu do režimu zhasínání a rozsvícení na základě gest/otočení zápěstí a během sportovní aktivity na trvalé svícení. Vše jde samozřejmě změnit. Reakce na gesto je okamžitá, téměř jsem nepostřehl zpoždění, displej je připravený přesně ve chvíli, kdy ho potřebujete vidět. Otočením zápěstí zpět okamžitě zhasíná. Vlastně si při nošení Epix 2 říkám, že se většinu času na displej nedívám, a tedy není důležité, aby byl zapnutý. Když si Epix 2 sám před sebou porovnávám s Fénix 7, tak mi trvalé zobrazení na displeji u Fénix 7 nepřijde tak podstatné. Na druhou stranu, jas displeje je u Epix 2 tak výrazný, že si říkám, že oproti Fénix 7 by mi mohlo vadit, že v některých situacích může rozsvícení displeje nechtěně upoutat lidi, kteří jsou v tu chvíli blízko mě. Třeba na nudné poradě, když se chci nenápadně podívat, kolik času zbývá do jejího konce… Jinak mě ale žádná negativa nenapadají. Naopak. Měl jsem možnost vyzkoušet Epix 2 při plavání v bazénu a byl jsem z čitelnosti displeje nadšený. Epix 2 umožňuje spolehlivě kontrolovat čas plavání například během otočky. Ano, jde to i s Fénixy, ale obvykle musím nastavovat trvalé podsvícení a nejvyšší úroveň jasu a když mám zamlžené brýle, tak mi chvíli trvá, než na displej zaostřím a hodnotu přečtu. U Epix 2 je údaj čitelný okamžitě.

Tím se dostávám k dalšímu bodu, který chci zmínit. Potkal jsem mnoho uživatelů Fénix 6X, kteří vybrali největší model kvůli velikosti displeje a potížím s horšícím se zrakem. I když má Epix 2 menší úhlopříčku displeje než Fénix 7X, řekl bych, že díky jasnějším barvám a vyššímu jasu je displej čitelnější. Pokud máte horší zrak a máte obavu, že na hodnoty na displeji hodinek neuvidíte, doporučil bych upřednostnit Epix 2 před Fénix 7 nebo dokonce Fénix 7X. Displej u Epix 2 je opravdu úžasný, zejména pokud vedle sebe porovnáte zobrazení mapy na Fénix 7 a Epix 2.

Spousta dalších malých vylepšení. V popisu řady Fénix 7 jsem se věnoval hlavně významným inovacím, které se u nové řady hodinek objevily. Kromě nich se u hodinek opět objevuje řada menších vylepšení, od novějšího hardware v podobě novější generace optických snímačů, rychlejšího procesoru, drobných změn v konstrukci hodinek, až po nové funkce. Mezi funkcemi najdete například funkci Real-Time Stamina, která by měla být schopna při sportovní aktivitě v reálném čase zobrazit stav vyčerpání organizmu a včas upozornit na vhodnost zmírnění tempa. Osobně jsem tuto funkci zatím nevyzkoušel, ale zní zajímavě. Další slibovanou funkcí je možnost měnit nastavení obrazovek a datových polí pro jednotlivé sportovní profily nejen v hodinkách, ale i na telefonu v aplikace Garmin Connect. Po možnosti editace displejů a datových polí v mobilu volali uživatelé Garminu už dlouho.

Příběh Fénix hodinek je velmi zajímavý a současně inspirující. Představuje 10 let vývoje. Na začátku těchto 10 let jsou hodinky, které jsou z dnešního pohledu nemotorné a vzhledově „hrubé“. Z modelu, který hledal svého zákazníka nadšence se staly kultovní hodinky, jejichž uživatelé sami vyhledávají jakékoliv zmínky o tom, že by se chystal na svět nový model. Před 10 lety by málokoho napadlo, jaké všechny funkce bude možné nosit na zápěstí ruky. Fénix se zatím v jakékoliv konkurenci chytrých hodinek dostal nejdál – v porovnání funkcí v první a současné generaci hodinek. Fénix jsou zatím asi nejlepší chytré a sportovně orientované hodinky, které dokážou vést samy svého majitele ke zlepšování fyzické kondice bez trenéra a současně motivovat k objevování nových, dosud nepoznaných sportovních aktivit.

GARMIN FÉNIX PLATFORMA A SPECIALIZOVANÉ MODELY HODINEK

Garmin Fénix je možné vnímat jako hodinky nebo jako platformu. Z platformy Fénix pak vychází několik zajímavých modelů hodinek, které mají vždy něco navíc. Všechny mají něco společného a současně se navzájem liší. To společné je jádro modelu Fénix, jejich všestranné sportovně-outdoorové zaměření, chytré funkce, odolnost a výdrž hodinek.

Osobně se mi přístup Garminu líbí. Žádná jiná značka ve světě hodinek nedokáže tak dobře propojit tolik oblastí a tolik technologií, jako Garmin. Je to díky jejich širokému záběru oborů, pro které vyrábí elektronická zařízení. Pokud jsou pro vás Fénixy příliš obyčejné nebo chcete něco navíc, zkuste některý ze specializovaných modelů:

GARMIN CHRONOS a GARMIN MARQ

Fénixy byly a jsou nosnou řadou hodinek Garmin. Je to vlajková loď. Jsou drahé a mají být drahé. Ukazují veškeré nejlepší technologie, které Garmin zrovna má (pro komerční použití v hodinkách). Existule ale i luxusnější verze hodinek postavená na základech modelů Fénix. Mezi modely Fénix 3 a Fénix 5 byly vypuštěny luxusní hodinky s názvem Garmin Chronos. Technologicky to byl takový hybrid mezi Fénix 3 a Fénix 5. Garmin s nimi poprvé ukázal hodinky v celokovovém pouzdře. Pouzdo Chronosů bylo vyráběné z oceli nebo titanu. Hodinky v porovnání s Fénixy vypadaly o poznání luxusněji a Garmin poprvé ukázal, že disponuje hodinářskými technologiemi pro zpracování materiálů.

Podruhé udělal Garmin podobný krok krátce před příchodem řady Fénix 6. Na trh uvedl inovaci Chronosů, tentokrát pod označením Garmin MARQ. Modely MARQ začínají na cca 39 000 korunách. Jsou to luxusní verze hodinek Fénix 6 a umí naprosto vše, co Fénixy, jen jsou opět v celokovovém, tentokrát výhradně titanovém pouzdře. Garmin MARQ se vyrábějí v několika variantách, každá je věnovaná některé z oblastí, na které se značka Garmin historicky zaměřuje: sport, letectví, jachting, outdoor, auto-moto sport, vojenství, golf…

Garmin D2

Garmin D2 je řada hodinek zaměřená na piloty a letectví. Mají leteckou databázi letišť a letových prostorů. V případě nesnází umějí pilota navést na nejbližší letiště nebo mají k dispozici letecké počasí a více časových zón. Na jejich ciferník můžete zadat imatrikulační znaky vašeho letadla nebo s nimi absolvovat některou z mnoha sportovních aktivit, pokud zrovna nelétáte.

Garmin Tactix

Pokud patříte k ozbrojeným složkám nebo jejich příznivcům, pak jsou právě pro vás určené modely Garmin Tactix. Jejich provedení je nenápadně matné, mají podporu systémů pro noční vidění a k dispozici profily pro taktický trénink. Oproti Fénixům nabízejí navíc bezpečnostní funkce, které znemožní ukládání jakýchkoliv informací o pozici při pohybu v terénu nebo tréninku a speciální funkce Kill Switch dokáže kombinací tlačítek vymazat všechna data z paměti hodinek v případě, kdybyste při plnění úkolů padli náhodou do zajetí. Nejvyšší modely Tactixů se pyšní solárním sklem a vestavěným balistickou aplikací pro výpočet parametrů střelby na dlouhou vzdálenost.

Garmin Quatix

Modely Garmin Quatix ocení vyzavači jachtingu. Mají k dispozici informace o přílivu/odlivu na libovolném místě na Zemi, funkci Muž přes palubu, alarm na utržení kotvy a závodní jachtařské stopky s unikátní virtuální startovní linií. Na lodi můžete hodinky propojit s námořní elektronikou, a dokonce i s autopilotem nebo námořním audio vybavením. Vše jde z hodinek ovládat a sdílet.

Garmin Descent

Garmin Descent jsou Fénixy pro potápěče. Plánování ponoru, výpočet dekomprese, odpočet času, po který byste po ponoru neměli letět letadlem nebo například uložení místa ponoru pomocí GPS. Sportovní profily obsahují většinu dostupných sportů jsou doplněné o volné potápění, potápění se vzduchem a směsmi. To vše v civilní velikosti potápěčských hodinek, které můžete na ruce nosit po celý rok a to i do práce.

Komentáře jsou uzavřené