Garmin LILY – lifestylový doplněk, zvládající rekreační sportovní aktivity

Garmin Lily jsou údajně první hodinky, které celé navrhovaly pouze ženy a pro ženy. Nutno říct, že se mi tomu nechce moc věřit. Především proto, že z hodinek úplně křičí „jsem moc hezká, ale jinak toho moc neumím“ a moc nevěřím, že by se s tím konstruktérky spokojily.

Na druhou stranu – může se stát, že zjistíte, stejně jako v životě, že někdy krása vlastně úplně stačí. Zamilovat si Lily je hodně snadné.

Než začnu podrobněji, jen krátký úvod: Lily nemají Garmin Pay, GPS ani vlastní volně použitelnou paměť. Proto se připravte, že si do hodinek nenahrajete hudbu, nezaplatíte jimi a mobil se stane důležitou součástí používání hodinek. Pro krásu jim ale takové drobnosti rády odpustíte.

Design je to, oč tu kráčí především

Lily jsou určeny jiné části trhu, než jsou zaryté sportovkyně tělem a duší, které chodí v teniskách i spát. Konkrétně těm, které sportovní hodinky zatím obcházely obloukem a s pohrdavým úšklebkem.  Všimly jste si, že sportovní hodinky vypadají všechny vlastně podobně? To bude tím univerzálním černým ciferníkem.

A teď přišly Lily – elegantní, malé, vhodné k letním šatům i formálnějšímu oblečení a co jsem původně ani nečekala – překvapivě ladící i k oblečení sportovnímu. Krom toho zaujme jiné připevnění řemínku k tělu hodinek, než jaké sportovní hodinky obvykle nabízí.

Lily jsou pro ty, které chtějí žít aktivně. Vyvážit práci, zdravý životní styl i módu. A představte si Garmin Lily jako šperk, který vám tohle všechno umožní.

Po rozbalení mě Lily ohromily. Ač se mi už na produktovém obrázku líbily, ve skutečnosti jsou navíc velmi lehké, a dokonce i nízké. Malá velikost je ale současně i mínusem, protože zjevně limitovala množství funkcí hodinek. Kožený řemínek (v sérii classic) je mi osobně příjemnější než silikonový. Pravda, na případné použití v bazénu je ovšem dost nepraktický.

Hodinky úzké ženské zápěstí doplňují a opticky nepřebíjejí.

A protože kolem vzhledu se v tomto případě točí vše – i pro Garmin Lily je možné dokoupit řemínky dle aktuální nálady či barvy šatů. Pokud máte tu potřebu.

Co nejde, je měnit vzhled displeje (to je dáno absencí použitelné paměti), a tedy nečekejte, že hodinky budou zdobit obrázky vašich dětí nebo zvířátek (bohudík). I tak je předpřipraveno 12 vzhledů displeje.

Vše je monochromatické. V jednoduchosti je krása.

Displej

Lily mají 1" monochromatický TFT LCD displej. Problémem TFT displejů je údajně černá barva a možná proto hodinky Lily nejsou dostupné s černým displejem. Ale i to je odlišuje od ostatních. Milá změna v rybníčku chytrých hodinek a ukázka toho, jak lze z nedokonalosti udělat přednost.

Druhým problémem TFT displejů by měly být pozorovací úhly. To na jasném slunci můžu potvrdit. Navíc i bez přímého slunce v některých pozicích čitelnost ruší vzorek krycího sklíčka. Ale jsou to hodinky, ne velký monitor. Takže je snadné je natočit podle potřeby malým pohnutím ruky a pozorovací úhel tak snadno změnit.

Ovládání

Displej se probudí k životu pohybem ruky (zvednout a otočit k očím) nebo dvojitým a opravdu důrazným poklepáním. Hodinky nemají žádná tlačítka, vše se ovládá jen dotykem displeje. Ten na spodní části disponuje ovládacím, dotykovým tlačítkem, které funguje jako přístup k části menu a také jako tlačítko „zpět“.

Výhody takového ovládání spojené s monochromatickým displejem se projeví i v noci. Málokdy se mi stane, že mi najednou displej září do očí. Vlastně ještě přesněji – nestalo se mi to vůbec.

Samotné ovládání mi připadalo intuitivní. Jde jen o posun displeje do strany (přehledové funkce tep, vzdálenost, hydratace a podobně), dolů (obecné nastavení připojení, budíku, povel nerušit apod.) a přes dotykové tlačítko (aktivity, nastavení, nastavení vzhledu displeje atd.). Stačí párkrát použít a víte, co kde hledat.

Protože se jedná o hodinky pro ženy, je možné sledovat přímo na displeji nejen tep či hydrataci, ale také menstruační cyklus nebo těhotenství. A je to tu zas – vážně to vymyslely ženy? Koukám, že mi celoživotně uniká důležitost sledovat vývoj situace v této oblasti několikrát denně.

K hydrataci se váže ještě jedna poznámka – lze ji doplnit buď přímo v aplikaci (tam je možné si navolit tři různé velikosti pohárů) nebo z displeje hodinek. Hodinky ale bohužel tekutiny dovolují přidat jen v krocích po 250 ml, což není vůbec praktické. Prakticky z toho rostu a vadí mi to vlastně zásadně. Osobně používám nejčastěji skleničky o obsahu 0,3 l, a tedy s Lily musím hydrataci pokaždé doplňovat přímo v telefonu v aplikaci Garmin. To ale vede k tomu, že na to zapomínám. Nejjistější způsob, jak dodržet zapisování, vidím asi v osobní kapitulaci před technikou, vyvěšením bílého kapesníku a přechodu na menší skleničky.

Za důležitou a trochu nepohodlnou drobnost považuji i budík – pokud máte na telefonu nařízený budík, buzení se zobrazí na displeji. Lze ho vypnout, ale vypínáte jen upozornění na displeji hodinek. Mobil mezitím pořád vesele zvoní do té doby, než ho najdete. Naštěstí není daleko.

Obecně o aplikaci Garmin

Když si hodinky přinesete domů, musíte si stáhnout do mobilu aplikaci Connect. Ta je shodná pro všechny zařízení Garmin. Aplikace se spáruje s hodinkami, a dává vám přehled o vašem denním režimu i o sportovních aktivitách, které během dne proběhly. V kalendáři této aplikace pak souhrnně vidíte, jak se povedlo každý den plnit denní cíle a vůbec to, jak si stojíte zdravotně i sportovně.

Co mě osobně u aplikace mrzí, je nemožnost nastavit mezi tento přehled i hydrataci. Ač ji hodinky sledují a vyhodnocují, v přehledném grafickém vyjádření kalendáře chybí.

Aplikace samotná je nabitá funkcemi a pro první seznámení opravdu doporučuji si ji postupně „proklikat“ a to včetně prokliku ikon, které by vás nemusely hned napadnout – třeba vaše osobní ikonka (váš avatar) – vede ke statistikám a odznáčkům, které za svoji aktivitu získáváte a jejichž sběru dost lidí propadlo.

K realizované aktivitě můžete přiřadit i fotografii, podle libosti přidat samolepky či údaje o dosažených časech či vzdálenosti a pak se vyřádit i sdílením jak v Garmin komunitě, tak na sociálních sítích. To vás ostatně může nahecovat hýbat se víc. Je možné se i jen vzájemně sledovat v malé skupince – jen musí mít všichni Garmin.

A k aplikaci samotné si dovolím ještě jednu poznámku – ráda bych, aby mapa přiřazená k venkovní aktivitě ukazovala jednotlivé kilometry. To neumí. Hodinky během sportu mohou kilometry hlásit drobnou vibrací, ale pokud jsem myšlenkami jinde, ani to nezaznamenám. Proto bych uvítala i označení na mapě. Mám to ráda pro plánování tras.

Kromě sledování vlastních aktivit a zdravotních charakteristik mohou být hodinky i zdatným pomocníkem se shazováním kil. Aplikaci Garmin lze propojit s aplikací MyFitnessPal, do které lze zadávat spotřebované kalorie. Ta je zdarma (s možností placené verze Premium). To probíhá pomocí výběru potravin. Ačkoli je aplikace v angličtině, potraviny lze vyhledávat i v češtině. Spolu s realizovanou aktivitou, kterou hodinky změří, snadno vidíte, zda jste kaloricky v deficitu, nebo naopak by bylo potřeba si jít ještě třeba zaběhat.

Další možnost propojení je s aplikacemi Strava, Runtastic a MS Office 365. K tomu je potřeba dodat, že je propojení jednosměrné (vyzkoušeno jen s Runtastic) a tedy můžete nové aktivity do aplikace přidat, ale nestáhnete do aplikace Garminu své dosavadní přehledy aktivit.

Sportovní aktivity

Během aktivity displej zhasne. Lze ho probudit k životu opět klasicky pohybem nebo poklepáním, pak ukazuje základ v podobě času, délky trasy a rychlosti. Toto zobrazení není možné změnit nebo doplnit.

Za aktivitu se považuje i nácvik dechu. Hodinky ho samy nabídnou, nebo je možné dechové cvičení vyvolat. Doporučuji si ho natrénovat a zvládat třeba jen na pokyny k nádechu a výdechu udávané zavrněním na ruce bez pohledu na displej. Nejen, že tato aktivita pomáhá zbavit se stresu, ale pokud trpíte nespavostí, je to jedna z metod doporučovaná pro zklidnění před usnutím (tzv. dýchání do čtverce).

První použití hodinek pro sport znamenalo několik minut snahy o to správné propojení hodinek a telefonu. I druhé. Třetí a další aktivita se už napojila na GPS mobilu rychle. S tím souvisí i samo měření. Hodinky, které jsou určeny primárně na sport, a tedy i k měření vzdáleností při něm, mají integrovaný přesnější GPS čip. Jak už bylo v úvodu uvedeno, Lily jsou závislé na GPS čipu vašeho mobilu a je potřeba počítat s určitou nepřesností měření. (Pokud chcete znát podrobnosti, můžete nakouknout sem).

Při testu mě mrzelo, že současná doba nedovoluje test v bazénu. Osobně si myslím, že je dost nepraktické brát si s sebou k bazénu mobil a nechat ho ležet s ručníkem jen tak někde (asi navíc i ideálně v polovině délky bazénu). Navíc by mě hodně zajímalo, zda to vzájemné připojení zvládne, včetně třeba plavání pod hladinou.

Závěr?

Je vhodné nákup promyslet. To ostatně platí vždy. Zvážit na co hodinky chci, jaké funkce mít musím, a které jsou pro mne milou nadstavbou.

Umím dát přednost vzhledu a osobnímu pocitu z výrobku před jeho dokonalou funkcí, i když to nemusí být úplně racionální volba. U Lily váhám. Možná bych doporučila sérii classic zachovat jak je, sérii sport mírně zvětšit a dopřát jí minimálně GPS a paměť.

A přes to všechno – když jsem v úvodu říkala, že někdy krása vlastně úplně stačí, tak to myslím vážně. Lily po týdnu naprosto miluji, bez ohledu na to, jak může tento test vyznívat. A jsem přesvědčená, že své plně spokojené majitele tyto hodinky najdou.

Protože pokud denně trávíte víc času v práci, ve městě nebo jinde ve společnosti – proč mít velké hodinky určené na sport, které se nehodí k běžnému „civilnímu“ oblečení a mají nadstavbu funkcí, když je pro vás sport jen doplňkem. Chcete mít přehled o svém zdraví, a sport do vašeho životního stylu zapadá třikrát týdně v podobě hodiny v tělocvičně? To opravdu nemá smysl nosit celý týden velké sportovní hodinky neladící k vašemu pracovnímu outfitu. A mobil s sebou stejně po většinu dne nosíte, proč ho tedy nevyužít pro měření svých aktivit?

Lily nejsou primárně sportovní hodinky a je potřeba je tak brát. Jejich úlohou je být krásným a funkčním doplňkem.

PS: Pokud vás napadá hříšná myšlenka mít hodinky dvoje…

Tak to je geniální myšlenka! A k ní mám i super zprávu – ano! Aplikace umožňuje připojení více zařízení, a přestože si vybíráte to primární, nakonec mi při testu aktivitu zobrazila z obou typů hodinek bez nutnosti dalšího přenastavení v aplikaci. To hodnotím velmi kladně. Jediné, co bude při používání dvou hodinek trpět, bude přesnost zobrazení ukazatele body battery.

Komentáře jsou uzavřené